19 gruodžio 2014

10 faktų, kurių nežinojai apie Kalėdas

2015-aisiais linkime rasti atsakymus į visus svarbius klausimus!
10 faktų, kurių nežinojai apie Kalėdas
1) KUR MANO DOVANOS?
Apsikrikštijęs ir karūnuotas Jogaila į Vilnių su gausia palyda atvyko 1386 m. per Kalėdas krikštyti lietuvių.  Kadangi krikšto metu tais laikais žmogus buvo panardinamas į vandenį, lietuviams pati idėja nepasirodė labai vykusi. Pats maudykis viduržiemy, murmėjo lietuviai. Siekiant suvaldyti viešųjų ryšių krizę, Vytautas Didysis pasiūlė visiems apkrikštytiems dovanoti vilnonius marškinius. Nuo to laiko ši kalėdinių dovanų tradicija išpopuliarėjo ir netgi pagimdė įžymių dizainerių žiemos kolekcijų pristatymus, kuriuos, žinia, vainikuoja nuotakos, praeinančios su baltus vilnonius marškinius primenančiais drabužiais.
2) KUR MANO ŽĄSIS?
Tai būtinas Kalėdų patiekalas nuo senų senovės. „Lietuviškos žąsys“ minimos XVII–XVIII amžių Radvilų dokumentuose, XVI amžiaus Lietuvos statutuose, XIV–XV amžių Jogailos dvaro sąskaitose ir net 2010 m. spalio mėnesį pasirodžiusiame SEL albume, kuriame, manoma, užkoduoti 12 Kūčių vakarienės patiekalų receptai ir dar šiaip trys dainos.
3) KUR MANO KALĖDOS?
Šis žodis Lietuvoje randamas XVI-XVII a. raštuose. Iki to laiko lietuviai turėjo verstis griozdiškais ir netobulais konstruktais, kaip kad „Žiemos šventė tarp Vėlinių ir Velykų“, „Vakaras, kai valgomi 12 patiekalų ir kita diena po jo“, arba tiesiog „Laikas, kai TV3 pradeda rodyti „Vienas namuose“.
4) KUR MANO FEJERVERKAI?
Jau XVII a. Lietuvos pilyse ir dvaruose per šventes būdavo šaudomi įspūdingi fejerverkai. Jų kūrimu garsėjo žymus LDK artilerijos teoretikas Kazimieras Semenavičius. Manoma, kad vieno tokio fejerverko metu dėl neatsargaus elgesio su iš Kinijos importuota petarda supleškėjo visas Vladislavo Čičinsko dvaras Upytėje, ką tuometiniai komunikacijos konsultantai priskyrė „Dievo rankai arba velnio kanopai“.
5) KUR MANO TRAVIATA?
1920 m. pirmą kartą Naujų metų išvakarėse tuometinėje Dramos vaidykloje Kaune parodyta „Traviata“. Nuo tada tai Lietuvoje tapo naujametine tradicija, su kuria iki šiol nesėkmingai kovoja operos sopranų profesinė sąjunga, kurios narės visuomet susinervina, kai pažįstamos ima svarstyti naujametinių vakarėlių planas ir užklausia: „Tai gal su mumis, į klubą? Aaaa, tau juk dainuoti reikės...“
6) KUR MANO ATVIRUKAS?
1898 m. Lietuvoje išsiųstas pirmasis kalėdinis atvirukas. Jame 19 metų studentas B.S., studijuojantis Peterburgo universitete, sveikina tėvelius su šventėmis, linki jiems sveikatos, domisi naujienomis gimtajame valsčiuje, o post scriptume paprašo išsiųsti telegrafu 20 aukso rublių, nes „turįs skolų. Ne akademinių“.
7) KUR MANO EGLUTĖ?
Antanas Baranauskas pirmą Lietuvoje papuoštą kalėdinę eglutę pamini 1853 m. Jas Lietuvoje populiarino mokytojai, dvasininkai, vokiečių kariai, iš Rygos parvažiuojantys lietuviai. 1914-1920 m. jos ima itin populiarėti mūsų krašte, tačiau apie 1928 m. spaudoje prasideda kampanija prieš kalėdines eglutes: „žalingas germaniškas paprotys“. Kiti laikraščiai mano, kad tai „žalingas poloniškas paprotys“. Užverda arši diskusija spaudoje.
8) KUR MANO NAUJI METAI?
1922 m. – pirmosios visuotinės Naujųjų metų sutiktuvės vyko prie Karo muziejaus Kaune. To meto aukštuomenės kronikoje buvo gausu nuotraukų iš renginio su paantraštėmis „Ministeris S.Z. rado apie ką pakalbėti su fabrikantiene R.M.“  bei „Svečiai vaišinosi francūzišku šampanu bei mandromis užkandomis“.
9) KUR MANO FIRMINIAI SVEIKINIMAI?
Apie 1928 m. spaudoje itin išpopuliarėjo komerciniai įmonių sveikinimai klientams. Labai didelio atgarsio susilaukė Brolių Rankelių metalo dirbinių krautuvės sveikinimas pirkėjams ir pirmoji iš kaustyto špižiaus pagaminta lojalumo kortelė, kurią priimta laikyti pirmuoju integruotos komunikacijos pavyzdžiu Lietuvoje.
10) Nors LDK Naujų metų pradžią nuo sausio 1 d. imta skaičiuoti dar 1362 m., kitaip tariant 220 metų anksčiau nei tai naujuoju reformuotu kalendoriumi nustatė popiežius Grigalius IX, švęsti Naujus Metus lietuviai pradėjo tik XIX amžiuje. Faktiškai, iš mūsų tautos kažkas atėmė penkis šimtus progų prekybininkams atsikratyti visomis burbuliuojančių skysčių, o komercinėms televizijoms – pagal fonogramas žiopčiojančių žvaigždžių atsargomis. 


2015-aisiais linkime rasti atsakymus į visus svarbius klausimus!
„VRP Hill+Knowlton Strategies“ komunikacijos ir istorijų konsultantai!
Esame viena labiausiai patyrusių komunikacijos konsultantų agentūrų Lietuvoje
Strategija. Įgyvendinimas. Rezultatas.