17 gegužės 2012

Į darbą skubantis Vilnius neliko abejingas kvietimui kovoti su „šešėliu“

Šį trečiadienį su smagiu būreliu kolegų dalyvavome pilietinėje akcijoje „Šioje šalyje nėra vietos „šešėliui“ – Vilniuje praeiviams dalijome skrajutes, kviečiančias kovoti su nelegaliu darbu, atlyginimais vokeliuose ir kontrabanda. Įveikti šešėlį kvietėme ne vieni – šioje akcijoje, kurią surengė Investuotojų forumas, „Baltosios bangos“ iniciatyva, Vyriausybė ir Valstybinė mokesčių inspekcija, dalyvavo ministrai, verslininkai, kolegos iš Investuotojų forumui priklausančių įmonių.
Iš atgarsių žiniasklaidoje ir „Facebooke“ matyti, kad akcija pavyko ir sulaukė nemažai dėmesio. O čia pasidalinsime keliais šviežiais įspūdžiais tiesiai iš „įvykio vietos“. Mūsų atveju, tai buvo Gedimino prospekto ir A. Goštauto gatvių sankryža ties Seimo rūmais, kur dalijome skrajutes praeiviams ir automobilių vairuotojams.


Smagu pastebėti, kad dauguma žmonių atrodė itin geranoriški ir susidomėję – vos vienas kitas atsisakė skrajutės, o daugelis čia pat puolė jas skaityti. Šypseną sukėlė statybininkus vežęs automobilis: šiam stovint prie šviesoforo, skrajutė keliavo iš rankų į rankas, keleiviai vieni kitiems entuziastingai rodė ir komentavo įvairius jos punktus.


Informacija apie šešėlinę ekonomiką ir jos žalą dalijome ir visai kito visuomenės sluoksnio atstovams: prabangiais automobiliais riedantiems oriems ponams bei ponioms. Kai kurie kolegos pripažino ne kartą patyliukais svarstę, kuriems gi iš šių vairuotojų priminimas apie verslo skaidrumą turėtų būti itin aktualus...


Per rytinio piko valandą, praleistą judrioje sankryžoje, informacinėmis skrajutėmis apdalijome studentus ir uniformuotus pareigūnus, pensininkus ir atžalas į švietimo įstaigas vežančius tėvus, tarnautojus ir verslininkus. Buvo smagu pabendrauti su žmonėmis – kai kurie iš jų reikšmingai pastebėdavo, kad girdėjo apie šią akciją. Kiti teiravosi, kas jos organizatoriai („ei, iš kokios jūs partijos?“), o treti, išgirdę akcijos pavadinimą, supratingai linktelėdavo ir čia pat įbesdavo akis skrajutę.


Tiesioginis kontaktas su žmonėmis, graži idėja, aiški žinia ir entuziastingi ją perduodantys žmonės ‒ šios priemonės buvo veiksmingos visai laikais. O jeigu akcija „Šioje šalyje nėra vietos „šešėliui“ jus aplenkė ir skrajutės negavote, siūlome susipažinti su keliais joje pateikiamais faktais:


• Skaičiuojama, kad 10 vidutinių Lietuvos įmonių, mokančių atlyginimus vokeliuose, per metus gali nuslėpti 2 mln. litų mokesčių. Už šiuos pinigus būtų galima nupirkti 800 lovų seneliams, gyvenantiems ilgalaikės globos namuose, apie 2 tūkst. žmonių, netekusių savo artimųjų, gautų laidojimo pašalpą, o daugiau kaip 11 tūkst. našlaičių gautų jiems priklausančią našlaičio pensiją.


• 2012 metais sausio-kovo mėnesiais nesumokėtų mokesčių suma Vilniaus apskrityje gali siekti 23 mln. litų. Už šiuos pinigus valstybė galėtų nupirkti 29 autobusus, 46 modernius gaisrinės automobilius, atsodinti 9,2 tūkst. hektarų iškirsto miško, įrengti 288 krepšinio aikšteles arba apšviesti Vilniaus gatves 646 dienas.


• Dėl nelegalių tabako gaminių valstybė per metus netenka apie 280 mln. litų akcizo mokesčio – tokios sumos užtektų naujam Nacionaliniam stadionui. Sumažinus nelegalią rūkalų rinką bent per pusę, Lietuva galėtų rekonstruoti 328 km kelio.


Yra apie ką kiekvienam pagalvoti, tiesa?
Esame viena labiausiai patyrusių komunikacijos konsultantų agentūrų Lietuvoje
Strategija. Įgyvendinimas. Rezultatas.