17 gruodžio 2012

Svarbiausias programišių taikinys 2013 m. – išmaniųjų įrenginių savininkai

Pasaulinė saugumo sprendimų kūrėja ESET prognozuoja, jog 2013 m. kibernetinių nusikaltėlių dėmesys bus nukreiptas į išmaniųjų įrenginių – telefonų, planšetinių kompiuterių – vartotojus. Šiais metais platesnį mąstą įgaus ir fiktyvių interneto svetainių kūrimas, informacijos nutekinimas iš duomenų saugyklų „debesyje“ bei jau kelis metus tolygiai augantys kompiuterių įtraukimo į „botnet“ tinklus atvejai, kuomet užkrėstas kompiuteris naudojamas atakoms prieš kitus vartotojus.
„Kibernetiniai nusikaltėliai savo „verslo“ modelį plėtoja labai pragmatiškai – laiką ir resursus investuoja tik į laiko patikrintas, daug vartotojų turinčias technologijų sritis. Jei prieš metus, kelis kalbėjome apie pavienes atakas prieš išmaniųjų įrenginių vartotojus, kitais metais galime tikėtis tikro tokių atakų antplūdžio“, – sakė Tomas Parnarauskas, ESET saugumo sprendimams Lietuvoje atstovaujančios bendrovės „NOD Baltic“ vadovas.


T. Parnarausko teigimu, prognozuojamas grėsmių antplūdis bus nutaikytas į įrenginius su „Android“ operacine sistema, mat ji telefonams tapo tokia pat tradicinė, kaip ir kompiuteriams „Windows“. Įrenginių su „Android“ populiarumas tarp programišių tiesiogiai siejamas su jų vartojimo augimu – vien per šiuos metus, IDC tyrimų bendrovės duomenimis, šios operacinės sistemos pardavimai augo rekordinius 145 proc. lyginant su 2011 m.


Dar viena ir labiausiai masinanti priežastis taikytis į išmaniuosius įrenginius – augantis besijungiančiųjų prie bankinių paslaugų skaičius, kuris, prognozuojama, 2013 m. pasieks 530 mln. vartotojų. Palyginimui, 2011 m. bankininkystės paslaugomis išmaniuoju įrenginiu naudojosi 300 mln. vartotojų visame pasaulyje.


2012 m. ESET duomenimis, buvo aptiktos 56 skirtingos kenkėjų šeimos, skirtos mobiliesiems įrenginiams su „Android“ operacine sistema – kitais metais jos augs ir sudėtingės, tai reiškia, jog turės daugiau modifikacijų ir plėsis sparčiau. Pagrindinės laukiamos grėsmės pagal kategorijas: informacijos vagystės (šnipinėjimo programos), kenkėjiškų SMS žinučių platinimas ir įtraukimas į „Botnet“ tinklus, kurie leis diegti kenksmingus kodus, vogti duomenis, keisti tam tikrus įrenginių parametrus.


2013 m. programišiai ir toliau intensyviai kurs fiktyvias svetaines, kurios platina kenkėjus. Įdomu tai, jog vis sparčiau keičiasi kenkėjiškų programų platinimo būdai – iki šiol aktyviai naudotas nešiojamas duomenų saugyklas, kad ir USB raktus, keičia interneto serveriai. Tokie užkrėsti serveriai tarnauja ne tik kenkėjiškų programų skleidimui, bet ir pavogtų duomenų saugojimui, mat sunkiau aptinkami kompiuterių saugumo programų, kurios gali aptikti ir sunaikinti kenkėjišką programą.


Šiais metais didžiausią grėsmę kėlę ir globaliu mastu veikę „botnet“ tinklai nesitrauks iš pavojingiausių grėsmių trejetuko ir 2013 m. „Botnet“ arba zombiais vadinami tinklai įtraukia užkrėstus kompiuterius ir valdydami juos nuotoliniu būdu panaudoja kaip tarpininkus neteisėtai veiklai, pavyzdžiui duomenų šnipinėjimui ir vagystėms. Saugumo ekspertų teigimu, didžiausią grėsmę kels „Dorkbot“ kirminas, kuris geba kurti įvairias savo modifikacijas, įtraukiančias kompiuterius į „botnet“ tinklus.


Kitais metais daugės su duomenų saugyklomis internete susijusių saugumo incidentų skaičius. Ši sritis labai glaudžiai susijusi su išmaniųjų įrenginių vartojimu, kuris skatina poreikį saugoti duomenis „debesyje“. Įvairios saugojimo programos suteikia patogią ir lengvai prieinamą saugyklą praktiškai visiems įrenginio su interneto prieiga. Tuo naudojasi kibernetiniai nusikaltėliai, besitaikantys ne tik rasti prieigą prie nesaugomų duomenų, bet ir juos perimti „pakeliui“ iš įrenginio į saugyklą. Tokias atakas patyrė „Dropbox“, „LinkedIn“, „Yahoo!“, apie įsilaužimą į duomenų sistemas patvirtino ir kreditinių kortelių kompanijos „Visa“ ir „MasterCard“. Šis incidentas paveikė per 56 tūkst. sąskaitų abiejuose kompanijose, iš kurių 876 buvo panaudotos darant kitus sukčiavimus.


Apie „NOD Baltic“
Pažangius programinės įrangos sprendimus pristatanti bendrovė „NOD Baltic“ (www.nodbaltic.lt) turi išskirtines pasaulinės kompiuterinio saugumo priemonių kūrėjos ESET atstovavimo teises Lietuvoje bei šalyje siūlo antivirusinę programinę įrangą „ESET NOD32 Antivirus” ir „ESET Smart Security“. Lietuvoje ESET saugumo sprendimus naudoja Ignalinos atominė elektrinė, LR kultūros ministerija, televizijos kanalas LNK, Kauno technologijos universitetas ir daugelis kitų kompanijų.


Bendrovė pristato ir pirmaujančios teksto atpažinimo sprendimų kūrėjos „ABBYY“ produktus, papildomas apsaugos priemones ir modernius programinius įrankius patogesniam kasdieniam darbui.


„NOD Baltic“ taip pat yra pirmasis autorizuotas „Google Apps“ virtualaus biuro sprendimo atstovas Lietuvoje.


Apie ESET
Šiais metais ESET švenčia 25 metų gimtadienį. ESET sukurtos antivirusinės įrangos sistemos „ESET NOD32 Antivirus” ir „ESET Smart Security“, pelniusios daug apdovanojimų, saugo nuo žinomų ir nežinomų kompiuterinių virusų, šnipinėjančių bei kitų kenksmingų programų realiuoju laiku. ESET buvo įtraukta į „Deloitte“ sudaromą 500 sparčiausiai augančių įmonių sąrašą bei yra pirmoji bendrovė, gavusi daugiausia, net 75 „Virus Bulletin“ apdovanojimus. ESET būstinė įsikūrusi Bratislavoje (Slovakija), kompanija turi filialus San Diege (JAV), Prahoje (Čekija), Buenos Airėse (Argentina). Jos atstovai veikia daugiau negu 180-yje šalių. Daugiau informacijos www.eset.lt.
Esame viena labiausiai patyrusių komunikacijos konsultantų agentūrų Lietuvoje.
Tikime, kad komunikacija ne tik keičia pasaulį. Ji ir padeda pasikeitusiame pasaulyje.
Apie mūsų veiklą - iš pirmų lūpų.