26 birželio 2014

Siekiant užkirsti kelią narkomanijai, paaugliams reiktų skirti daugiau dėmesio

Šiandien, birželio 26 dieną, minima Tarptautinė kovos su narkomanija diena. Viena iš pažeidžiamiausių visuomenės grupių šiai priklausomybei yra paaugliai, todėl ne vienerius metus diskutuojama, kaip jaunus žmones apsaugoti nuo žalingų įpročių. „Mentor Lietuva“ specialistai pastebi, kad geriausias būdas to pasiekti yra kuo daugiau laiko praleisti su paaugliais arba sudominti juos įvairiomis veiklomis.
„Paauglystė yra toks laikotarpis, kai vaikai daugiau laiko praleidžia su bendraamžiais nei su tėvais. Didėja draugų įtaka, atsiranda įvairių pagundų. Svarbu vaikus supažindinti su narkotikų ir alkoholio keliama žala. O viena efektyviausių priemonių, siekiant šioms priklausomybėms užkirsti kelią, yra turiningas laisvalaikis “, – sako „Mentor Lietuva“ organizaciją konsultuojanti psichologė Laima Bulotaitė.
2013 m. atliktas Narkotikų, tabako ir alkoholio departamento tyrimas parodė, kad jaunimas (42 proc. apklaustųjų) efektyvia narkotikų vartojimo problemos šalyje sprendimo priemone laiko didesnį užimtumą. Anot psichologės L.Bulotaitės, labai svarbu yra pasiūlyti paaugliams turiningo laisvalaikio galimybes, taip ugdant sveiko gyvenimo įpročius ir parodant, kaip galima leisti laisvalaikį be svaigalų. Tokiu būdu formuojamas ir kritiškas požiūris  į alkoholio bei  narkotikų vartojimą.
„Vykdydami įvairias prevencines programas matome, kad užimtas ir turiningas laisvalaikis teigiamai atsiliepia jauniems žmonėms. Juk jeigu sakome, kad narkotikai yra blogai, turime pasakyti ir pasiūlyti, kas yra gerai.  Tai ir yra vienas pagrindinių principų, kuriuo remiasi mūsų vykdoma veikla. Įvairūs vaikų pomėgiai tėveliams dažnai asocijuojasi su nemažomis investicijomis, tačiau, kaip rodo mūsų praktika, pinigai dažnai nėra svarbiausias dalykas. Mentorystės programoje mes netgi mokomės, kaip laisvalaikį praleisti kuo įdomiau, nepatiriant didelių išlaidų“, – sako „Mentor Lietuva“ generalinė sekretorė Jurgita Ribinskaitė-Glatzer.


J. Ribinskaitė-Glatzer pastebi, kad laisvu laiku vaikai gali užsiimti įvairiausiomis veiklomis: nuo įvairių būrelių iki parodų, nemokamų renginių lankymo ar tiesiog ilgų pasivaikščiojimų. Galbūt kiek sunkiau ne miestuose gyvenantiems vaikams, kur laisvalaikio užimtumą organizuoti nėra taip paprasta dėl veiklų stygiaus. Kita vertus, provincijoje daugiau galimybių užsiimti fizine veikla: organizuoti pėsčiųjų žygius, pasivažinėjimą dviračiais, lauko žaidimus ir kitas veiklas.


Anot „Mentor Lietuva“ atstovės, laisvalaikio užimtumo problema itin opi vasarą, kai vaikams nebereikia eiti į mokyklą. Ne visos šeimos turi finansinių galimybių išleisti savo vaikus į stovyklas, tačiau visada galima rasti išeičių. Pavyzdžiui, „Mentor Lietuva“ kasmet rengia nemokamą stovyklą vaikams iš socialinės rizikos šeimų. Čia vaikai supažindinami su įvairiomis veiklomis: nuo orientacinio sporto iki kompiuterinės muzikos kūrimo.
Apie „Mentor Lietuva“
Asociacija „Mentor Lietuva“ yra nevyriausybinė ne pelno siekianti organizacija, veikianti kaip tarptautinės „Mentor“ organizacijos atstovybė ir siekianti bendros misijos – apsaugoti jaunus žmones nuo piktnaudžiavimo narkotikais bei skatinti juos sveikai gyventi. Asociacija „Mentor Lietuva“ vykdo šias prevencines ir ugdomąsias programas: Mentorystės programą, mokykloms skirtą programą „Gyvai“, tėvystės įgūdžius ugdančią „Tėvystės“ programą bei prevencines vasaros stovyklas, skirtas vaikams iš socialinės rizikos šeimų.
Esame viena labiausiai patyrusių komunikacijos konsultantų agentūrų Lietuvoje.
Tikime, kad komunikacija ne tik keičia pasaulį. Ji ir padeda pasikeitusiame pasaulyje.
Apie mūsų veiklą - iš pirmų lūpų.