12 lapkričio 2014

Pusė pametamų telefonų – neužrakintais ekranais

Per metus taksi automobiliuose Londone paliekama per 190 tūkst. mobiliųjų telefonų. Tyrimą atlikusios saugumo sprendimų kūrėjos ESET teigimu, statistika atskleidžia bendrą tendenciją įvairiose šalyse. Telefonai išlieka vienu iš dažniausiai pametamų daiktų, o radusieji gali prieiti prie vis daugiau asmeninės ir finansinės informacijos, saugomos juose.
Telefonai yra vienas iš pagrindinių taksi vairuotojų radinių ir Lietuvoje. Juos, kaip pinigines, pirštines, raktus ar kitus smulkius daiktus dažniausiai pametame ir viešajame transporte, tarpmiestiniuose autobusuose, traukiniuose ar oro uoste. 


„Tarp priežasčių, kaip netenkame telefono, didelis procentas yra tų atvejų, kai jį tiesiog kažkur paliekame, pametame. Nepriklausomai koks kiekis telefonų pametamas vienoje ar kitoje šalyje, kas kartą netenkama asmeninės ar net darbinės, finansinės informacijos kartu su juo“, – sako Tomas Parnarauskas, ESET saugumo sprendimams Lietuvoje atstovaujančios bendrovės „NOD Baltic“ vadovas.


ESET tyrimo duomenimis, tokiame didmiestyje kaip Londonas pametama vidutiniškai 520 telefonų per dieną. Nepriklausomai nuo skaičiaus, labiausiai neramina faktas, kad daugiau nei pusė tų telefonų neapsaugoti ekrano užraktu ar slaptažodžiu.


Tai reiškia tik viena – prie tokiose neapsaugotuose telefonuose esančios informacijos gali prieiti bet kas.


„Pamestas telefonas nuliūdina kiekvieną. Ir tai, kad jį pametėme, o ne pavogė, mažai guodžia – informacijos, saugomos telefone netenkame bet kuriuo atveju. Jaudinamės dėl prarastų kontaktų, žinoma, paties telefono aparato. Tačiau nemaloniausias jausmas apima suvokus, kad informacija, kad ir kokia svarbi ar nesvarbi būtų, yra atvira bet kam kitam”, – sako T. Parnarauskas.


Pametus telefoną netenkama ne tik jame saugomos asmeninės informacijos, pvz.  nuotraukų, svarbių užrašų. Radėjo rankose atsiduria ir prisijungimai prie el. pašto, socialinio tinklo paskyros, netgi mokėjimo telefonu sistemų, mat internetu telefone naudojasi kone kas trečias gyventojas Lietuvoje.


Saugumo ekspertai perspėja, kad svarbu iš anksto numatyti galimybę pasinaudoti vidiniu telefono GPS navigacijos modeliu pamestam telefonui rasti, o prireikus nuotoliniu būdu ištrinti svarbią informaciją. Tam galima pasitelkti specialias aplikacijas ar saugumo programas, kaip „ESET Mobile Security for Android“.


Net jei telefonas užrakintas – dažniausiai naudojama apsaugos priemonė – jį nulaužti nesunku. To dažnai net nereikia, jei naudojamas standartinis užraktas, t.y. kai ekrane parašoma, ką reikėtų spausti norint atrakinti telefoną.


Tarp ESET tyrimo metu apklaustų taksi vairuotojų, 99 proc. sakė neturintys žinių, kaip reikėtų atrakinti apsaugotą telefoną. Tačiau, 24 proc. jų neabejojo, kad tai galėtų padaryti jų vaikai, sūnėnai ar kiti jaunesnieji giminaičiai. 


Paklausti apie rastų telefonų likimą, 14 proc. taksi vairuotojų sakė bandantys susisiekti su savininku, dar 25 proc. – neša radinius į policiją. Vis tik 61 proc. nesivargina ir „nesikiša ne į savo reikalus“ – laukia, kol savininkas pats atsiras ir ieškos palikto telefono.


Statistika, anot T. Parnarausko, deja skaičiuoja tik atvejus, kai radėjai sąžiningai fiksuoja ir atsiradus savininkui grąžina telefonus. Deja, statistika neparodo tų atvejų, kai telefonus pasiima kiti keleiviai – o tokių atvejų būna ir, tikėtina, labai nemažai.


Apie „NOD Baltic“
Pažangius programinės įrangos sprendimus pristatanti bendrovė „NOD Baltic“ (www.nodbaltic.lt) turi išskirtines pasaulinės kompiuterinio saugumo priemonių kūrėjos ESET atstovavimo teises Lietuvoje bei šalyje siūlo antivirusinę programinę įrangą „ESET NOD32 Antivirus” ir „ESET Smart Security“. Lietuvoje ESET saugumo sprendimus naudoja Ignalinos atominė elektrinė, LR kultūros ministerija, televizijos kanalas LNK, Kauno technologijos universitetas ir daugelis kitų kompanijų.


Bendrovė pristato ir pirmaujančios teksto atpažinimo sprendimų kūrėjos „ABBYY“ produktus, papildomas apsaugos priemones ir modernius programinius įrankius patogesniam kasdieniam darbui. „NOD Baltic“ taip pat yra pirmasis autorizuotas „Google Apps“ virtualaus biuro sprendimo atstovas Lietuvoje.


Apie ESET
ESET sukurtos antivirusinės įrangos sistemos „ESET NOD32 Antivirus” ir „ESET Smart Security“, pelniusios daug apdovanojimų, saugo nuo žinomų ir nežinomų kompiuterinių virusų, šnipinėjančių bei kitų kenksmingų programų realiuoju laiku. ESET buvo įtraukta į „Deloitte“ sudaromą 500 sparčiausiai augančių įmonių sąrašą bei yra pirmoji bendrovė, gavusi daugiausia, net 81 „Virus Bulletin“ apdovanojimą. ESET būstinė įsikūrusi Bratislavoje (Slovakija), kompanija turi filialus San Diege (JAV), Prahoje (Čekija), Buenos Airėse (Argentina). Jos atstovai veikia daugiau negu 180-yje šalių. Daugiau informacijos www.eset.lt.
 
Esame viena labiausiai patyrusių komunikacijos konsultantų agentūrų Lietuvoje.
Tikime, kad komunikacija ne tik keičia pasaulį. Ji ir padeda pasikeitusiame pasaulyje.
Apie mūsų veiklą - iš pirmų lūpų.