10 sausio 2013

Euro zonos iššūkiai šiemet – didėjantis nedarbas ir mažėjančios verslo investicijos

Po pernai trukusios sumaišties euro zonoje, valiutų sąjunga 2013-uosius pasitinka šviesesnėmis perspektyvomis nei prieš metus. 2013 m. numatomas euro zonos BVP mažėjimas 0,2 proc., o 2014 m. – 1 proc. kilimas, tačiau nepaisant pirmųjų stabilumo ženklų, euro zona šiemet turės grumtis su rekordiniu nedarbo lygiu ir mažėjančiomis verslo investicijomis, teigiama verslo konsultacijų bendrovės „Ernst & Young“ kartu su „Oxford Economics“ atliktoje ketvirtinėje 2012 m. euro zonos ekonomikos prognozėje.
„Regiono rinkos atrodo kur kas tvirtesnės nei 2012 m. pradžioje, tačiau euro zonos augimo rodikliai bus dvejopi: pagrindinės ES valstybės ir toliau iš bedugnės trauks ekonomiškai silpnesnį Pietų regioną, o pastarasis kovos dėl augimo dar ateinančius keletą metų“, – sakė „Ernst & Young” euro zonos ekonomikos prognozių vyriausioji ekonomistė Marie Diron.


Pasak jos, tolimesnėje perspektyvoje didesnio euro zonos ekonomikos proveržio taip pat tikėtis nereikėtų. „Visą likusį dešimtmetį regiono ekonomikos plėtra bus lėta – kasmet BVP didės vos po 1-2 procentus. Todėl šį laikmetį galima pradėti vadinti Europos „prarastuoju dešimtmečiu“, – teigė ji.


Neigiamos šių metų BVP augimo perspektyvos ir verslo siekis didinti produktyvumą lems didėjantį nedarbo lygį regione. Prognozuojama, kad jis kils per visus šiuos metus ir savo aukštumas – 12,3 proc. arba 20 mln. bedarbių – pasieks 2014 m pradžioje. Nedarbas labiausiai palies Pietų regioną – numatoma, kad daugiausiai bedarbių bus Graikijoje – daugiau nei 28 proc., Ispanijoje – beveik 27 proc., ir daugiau nei 17 proc. Portugalijoje.


Kol situacija euro zonoje nėra stabili, verslo pasitikėjimas šiemet nedidės ir įmonės bus linkusios susilaikyti nuo investicijų – stabdys kapitalo išlaidas, personalo plėtrą, įsigijimų ir susijungimų sandorius. Prognozuojama, kad šiemet euro zonos verslo investicijos mažės 1,2 procento. Tačiau, pasak prognozės autorių, dėl ES politikoje žengiamų žingsnių, užtikrinančių euro zonos išlikimą, verslo pasitikėjimas turėtų sustiprėti ir 2014 m. investicijos didėti 2,3 procento.


„Nors regiono verslas prisitaikė ir dabartinė aplinka jam jau tapo „nauja-įprasta“ būsena, jis vis dar negali planuoti plėtros savo vidaus rinkų augimo sąskaita. Verslas rezultatus gerinti galės tik siekdamas efektyvumo, išlaikydamas vartotojų lojalumą, skatindamas įnovatyvumą, ir didindamas eksportą į augančias ekonomikas“, – sakė „Ernst & Young“ vykdomasis partneris Baltijos šalyse Jonas Akelis. Jo teigimu, „Ernst & Young“ pasaulinių verslo apklausų rezultatai rodo, kad pagrindiniai kriterijai šiuo laikmečiu, lemiantys bendrovių sėkmę yra rinkų perspektyvų ir vartotojų norų supratimas bei gebėjimas greitai prisitaikyti prie pokyčių.


Apie „Ernst & Young” euro zonos ekonomikos prognozę
Tai – nepriklausoma ir išsami euro zonos šalių ir jai nepriklausančių ES narių ekonomikų ketvirtinė apžvalga. Ji ruošiama ir atnaujinama vadovaujantis Europos centrinio banko prognozių modeliu bendradarbiaujant su „Oxford Economics“. Daugiau informacijos www.ey.com/eef


„Ernst & Young Baltic“– audito, mokesčių, apskaitos, valdymo ir įmonių reorganizavimo konsultacijų paslaugų lyderė Baltijos šalyse, vienijanti daugiau kaip 500 joje dirbančių specialistų ir priklausanti tarptautiniam „Ernst & Young“ tinklui.
Esame viena labiausiai patyrusių komunikacijos konsultantų agentūrų Lietuvoje.
Tikime, kad komunikacija ne tik keičia pasaulį. Ji ir padeda pasikeitusiame pasaulyje.
Apie mūsų veiklą - iš pirmų lūpų.